http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2018/05/05/2018-05-05_3131/images/images-1064.jpeg

Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю

дата створення: 2018-05-05

«Основне правило – не дати зламати себе

ні людям, ні обставинам»

(Марія Склодовська-Кюрі)

5 травня світова спільнота відзначає Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю – однієї з найуразливіших верств населення, що потребує сторонньої підтримки, допомоги, а то й догляду. Їх ще називають людьми з обмеженими можливостями. Суспільство, яке не турбується про беззахисних громадян, не має права вважатися гуманним і цивілізованим. Тому цей День запроваджено саме для того, щоб звернути увагу світу на нелегке існування і потреби особливої категорії людей, які щодня в нелегкій боротьбі з обставинами доводять, що вони є повноправними і навіть повноцінними членами суспільства.

У 1983 році Організація Об’єднаних Націй оголосила так зване Десятиліття осіб з інвалідністю. Ці роки покликані були стати періодом підвищення інформованості, вживання заходів для поліпшення стану людей з інвалідністю і забезпечення для них рівних можливостей. Така мета визначена у Всесвітній програмі дій з приводу людей з інвалідністю, прийнятою Генеральною асамблеєю ООН в 1982 році.

Сам же Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю започатковано 5 травня 1992 року, коли люди з обмеженими можливостями з сімнадцяти країн одночасно заявили про себе на загальноєвропейському рівні, оголосивши про однакові права для всіх людей та протест щодо дискримінації людей з інвалідністю. Відтоді День боротьби за права людей з інвалідністю щороку відзначається у всьому світі.

Права осіб з інвалідністю були закріплені в таких міжнародно-правових актах, як Конвенція ООН про права інвалідів та Загальна декларація прав людини. Визнано, що здебільшого люди з інвалідністю позбавлені права на повноцінну освіту, працевлаштування, доступну інфраструктуру та транспорт.

Сьогодні в Україні не прийнято використовувати термін «інвалід». Він широко застосовувався в нормативно-правових документах до 2005 року, після чого все активніше стали говорити про «людей з особливими потребами» або «осіб з обмеженими можливостями» , «осіб з інвалідністю».

Проблемам людей з особливими потребами в Україні присвячена величезна кількість офіційних документів. Один із основних – Указ Президента «Про додаткові невідкладні заходи щодо створення сприятливих умов для життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями» від 18 грудня 2007 року. Крім того, в нашій державі діє Закон «Про реабілітацію інвалідів в Україні», який, відповідно до Конституції України, визначає основні принципи створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації обмежень життєдіяльності, викликаних порушенням здоров’я і функцій організму; організацію системи підтримки фізичного, психічного, соціального благополуччя цих громадян, сприяння в досягненні ними соціальної і матеріальної незалежності.

За оцінками фахівців ВОЗ, у світі 470 мільйонів людей працездатного віку мають обмежені фізичні можливості. В Україні , за офіційними даними, проживають близько 2,5 мільйонів осіб зі статусом особи з інвалідністю, і їх кількість невпинно росте. Щороку їх ряди поповнюють декілька тисяч осіб.

У Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю варто згадати про створення умов для соціальної реалізації таких осіб, аби вони могли вчитися, працювати і користуватися соціальними благами нарівні з іншими членами суспільства. Втім, на жаль, в усьому світі показники безробіття серед вищеозначеної категорії людей набагато вище аналогічних показників серед загального населення. Життя людей з обмеженими фізичними можливостями продовжує залишатися дуже важким. Окрім складностей з працевлаштуванням, вони стикаються з такими проблеми, як недолік спеціальних засобів для пересування, складність отримання освіти і невелика грошова допомога. Кожен п’ятий має пенсію нижче величини прожиткового мінімуму. Все це позбавляє людей з інвалідністю можливості вести повноцінний спосіб життя й ізолюють їх від суспільства.

Проте багато хто з них може посісти робочі місця й працювати не менш ефективно за інших, якщо надати їм рівні можливості для розвитку навичок і надійну роботу. Хоча люди з інвалідністю обмежені фізично, вони безмежні у своїх здібностях, талантах і прагненні до самовираження. Завдяки величезній силі духу й волі, ці люди домагаються успіхів у найрізноманітніших сферах: науці, підприємницькій діяльності, художній творчості, мистецтві, спорті. Час показав, що дуже часто люди з обмеженими фізичними можливостями можуть досягти навіть більшого, ніж зовсім здорові люди.

Метою Дня боротьби за права особливих людей є сприяння більш глибокому розумінню проблем, пов’язаних з інвалідністю, і поширення підтримки прав, гідності і повноцінного життя людей з інвалідністю. Ми повинні їх захистити. Жодна категорія громадян не має залишатися в нашій державі без уваги влади та громадськості!

 

Автор:Директор КУ «МЦСРДІ «Ластівка» О.Отрубчак


Читайте також"Літні канікули-небезпечна пора"

дата створення: 2018-08-07

Літні канікули — небезпечна пора

Літо – найулюбленіша пора дітей, однак особливо підступна. Легковажне ставлення до правил безпечної поведінки – першопричина сумних і трагічних наслідків. Немає таких батьків, котрі не хвилювалися б за своїх дітей. Однак, як свідчить статистика, саме влітку діти, зазвичай, належать самі собі, а впильнувати за ними важко. Тому необхідно посилити роз’яснювальну роботу з дітьми.

Детальніше...