16.01.2024
ЕКОНОМІКА
- В галузевій структурі суб’єктів підприємницької діяльності відслідковується стабільний розвиток та відносно висока продуктивність підприємств, що працюють у галузях сільського господарства, виробництва продуктів харчування, роздрібної і оптової торгівлі, готельно-ресторанного бізнесу та побутового обслуговування населення.
- Найбільша кількість підприємств зосереджена у малому бізнесі, який в основному представлений мікробізнесом та приватними підприємцями. Станом на 1 січня 2024 року на території громади здійснюють господарську діяльність 2314 суб’єкти господарської діяльності, з них 609 - юридичні особи та 1705 - фізичні особи-підприємці.
- Незважаючи на встановлений режим воєнного стану в Україні, бізнес прилаштувався до нових викликів. Складнощі з постачанням, зміна пріоритетів та купівельна спроможність покупців не завадили підприємствам торгівлі та заклади ресторанного господарства продовжувати забезпечувати життєдіяльність Дунаєвецької територіальної громади. Супермаркети, магазини, кафе та ресторани забезпечують продовольчу безпеку громади.
- Графіки роботи магазинів та підприємств побутового обслуговування змінюються відповідно до: комендантської години; сирен повітряної тривоги; оперативної ситуації в місті.
На території громади діють заклади громадського харчування та торгівлі, а саме:
- 26 об’єктів громадського харчування;
- 224 магазини;
- 56 павільйонів;
- 44 об’єкти лоткової торгівлі;
- 1 ринок
Промисловість громади представлена в основному підприємствами переробної промисловості (харчова і легка промисловість, металургійне виробництво, виробництво металевих виробів).
Одним із найбільших таких підприємств є ТОВ «Верест», що входить до десяти найбільших м’ясопереробних підприємств України та надає робочі місця більш ніж 400 працівникам.
Експортоорієнтовані підприємства громади здійснюють зовнішньоторговельні операції з партнерами з 6 країн світу.
Основу товарної структури експорту складають:
- готовi харчовi продукти з м’яса (ковбаси та аналогiчнi вироби з м’яса);
- текстильнi матерiали та текстильнi вироби;
- вироби з чорних металiв (фiтинги для труб i трубок);
- деревина i вироби з деревини;
- деревина паливна у виглядi колод, полiн, хмизу, гiлок, сучкiв тощо;
- деревна трiска або стружка;
- тирса, трiска, стружка, уламки та вiдходи деревини, агломерованi або неагломерованi, у виглядi колод, полiн, брикетiв, гранул тощо);
- пластмаси, полiмернi матерiали та вироби з них (труби, трубки i шланги та їх фiтинги із пластмаси).
Головні імпортовані товарні групи - електротехнічне обладнання, обладнання для промислового приготування або виробництва харчових продуктiв, обладнання для сільського господарства, нафтопродукти, вироби будiвельнi з пластмас, електричнi машини та обладнання, токарні верстати, текстильні матеріали.
- На території громади діють 170 сільськогосподарських підприємств та фізичних осіб-підприємців, у тому числі 79 фермерських господарств.
- Сільськогосподарськими підприємствами громади усіх форм власності використовується 28,6 тис. га ріллі.
- Основні галузі рослинництва спрямовані на вирощування зернових та олійних культур, овочівництво, садівництво, ягідництво.
Станом на 1.12.2023 року агровиробниками проведено роботи по збору зернових і зернобобових культур, включаючи кукурудзу та технічні культури на площі 28,6 тис. га, що становить 100,0% площ, посіяних під урожай поточного року, валовий збір становить по всіх категоріях господарств:
- зернових та зернобобових культур 79,8 тис. тонн зерна (в заліковій вазі) при середній урожайності 69,6 ц/га;
- технічних культур - 49,1 тис. тонн збіжжя при середній урожайності 30,1 ц/га:
- озимої пшениці зібрано на площі 3,2 тис.га намолочено 21,6 тис.тонн при середній урожайності 67,3 ц/га;
- озимого ячменю зібрано на площі 1,1 тис.га намолочено 6,7 тис.тонн зерна: середня урожайність 63,0 ц/га;
- ярого ячменю зібрано на площі 1,02 тис.га намолочено 6,03 тис.тонн зерна при середній урожайності 59,0 ц/га;
- яра пшениця зібрана на площі 88,2 га намолочено 414,5 тонн зерна при середній урожайності 47,0 ц/га;
- гречки проведено збір на площі 81,7 га, намолочено 146,0 тонн, при середній врожайності 17,9 ц/га;
- кукурудза на зерно зібрана на площі 5,9 тис. га, намолочено 44,4 тис.тонн при середній урожайності 75,8 ц/га
- озимий ріпак зібраний на площі 2,1 тис.га, намолочено 8,01 тис. тонн при середній урожайності 37,6 ц/га;
- сої зібрано на площі 3,7 тис.га, намолочено 8,3 тис.тонн при середній урожайності 22,3 ц/га;
- соняшник зібраний на площі 10,5 тис.га, намолочено 32,8 тис.тонн при середній урожайності 31,3 ц/га.
Під урожай 2024 року станом на 1.12.2023 р. проведено підготовку грунту на площі 12,9 тис. га.
Посіяно озимого ріпаку на площі 1,8 тис. га, озимої пшениці 2,6 тис. га, озимого ячменю 810 га.
Найбільші землекористувачі громади: ТОВ «Енселко Агро», ТОВ «БПП Генетик», ТОВ "Козацька Долина 2006", ФГ «Подільська марка», ФГ «Ніва Агро», ТОВ «Ситний двір 2004».
У галузі тваринництва працює 13 господарств, з них:
- 6 господарств з розведення свиней,
- 3 господарства з розведення ВРХ,
- 2 господарства з розведення свійської птиці,
- 1 господарство з розведення овець та кіз,
- 1 господарство з розведення інших тварин, також 3 з них, працює у напрямку допоміжної діяльності у тваринництві.
Протягом звітного періоду відділом надавались роз'яснення та консультації суб’єктам господарювання про Державний аграрний реєстр. Державний аграрний реєстр (ДАР) – це державна автоматизована інформаційна система збирання, обліку, накопичення, оброблення інформації про виробників сільськогосподарської продукції. ДАР надає доступ онлайн до програм підтримки усім зареєстрованим агровиробникам, незалежно від їхнього розміру та організаційно-правової форми.
Інформаційна система працює подібно до реєстрів сільгоспвиробників, які існують у всіх країнах-членах ЄС.
ВІЙНА. ВИКЛИКИ. ПРОЄКТИ
З початку війни громада прихистила близько 12 000 внутрішньо переміщених осіб.
Станом на січень 2024 року у громаді проживає близько 4113 переселенців, більша частина з яких втратила роботу та не отримують доходів.
Для вирішення можливих викликів, що постають в процесі інтеграції внутрішньо переміщених осіб Дунаєвецькою міською радою затверджено Програму підтримки самозабезпечення
Дунаєвецької міської територіальної громади харчовими продуктами на 2022-2024 роки «Сади Перемоги».
- Програма приймалась з метою забезпечення продовольчої безпеки Дунаєвецької міської територіальної громади шляхом залучення населення громади, включаючи ВПО, до вирощування продуктів харчування, сприяння забезпеченню потреб у насіннєвому матеріалі, засобах живлення та захисту рослин, паливо-мастильних матеріалах; створення екологічно безпечних умов проживання населення і провадження господарської діяльності, захисту земель від виснаження, деградації та забруднення, відтворення та підвищення родючості ґрунтів, збереження функцій ґрунтового покриву.
- Першочергово міською радою було сформовано перелік вільних земельних ділянок, визначено потреби у насінні, садивному матеріалі та засобах живлення для обробітку. Для покриття потреби громади у насінні було залучено спонсорську допомогу від Посольства Королівства Нідерландів, а ТОВ «Контінентал Фармерз Груп» придбано та передано у власність СОК «Ягідний рай» три сівалки для точного висіву насіння. За підтримки SKL International СОК «Ягідний рай» отримав обладнання для подрібнення та сушіння овочів, фруктів, ягід, завдяки чому впроваджено цикл сушіння вирощеної продукції (виробництво сухих супових наборів, сухофруктів, сушених ягід).
Підтримуючи дані ініціативи та у рамках програми громадського проєкту благодійної організації «БФ «Рокада» за сприяння УВКБ ООН у Миньковецькому старостинському окрузі на території помешкання тимчасового проживання ВПО, відкрито теплицю загальною площею 240 м2, що стане основою майбутнього розвитку тепличного господарства в нашій громаді.
Також, успішно працює та розширює напрямки діяльності сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Ягідний рай». Протягом 2023 року кооперативом збільшено площі обробітку та нарощено валовий збір ягід і овочів: закладено близько 37 тис. саджанців малини, з яких зібрано близько 15 тонн ягід малини; 4 тис. саджанців полуниці на площі 1 гектар, збір врожаю склав 10 тонн; в стадію промислового плодоношення входить близько 4 тис. плодових дерев. Під ягідники відведено близько 8 гектарів земельних угідь.
Розроблено ділянки під вирощування овочевих культур на площі 10 гектарів.
В результаті господарської діяльності було вирощено овочевих культур:
- картоплі - 50 тонн;
- буряка столового – 20 тонн;
- моркви – 20 тонн;
- огірків – 5 тонн;
- кабачків – 5 тонн;
- гарбузів – 2 тонни;
- томатів і перцю болгарського – 2,5 тонни;
- баклажанів – 1 тонна.
Для нових культур закладено площі під вирощування:
- ожини - 200 саджанців,
- жимолості – 100 саджанців.
ПІДТРИМКА БІЗНЕСУ ТА САМОЗАЙНЯТІСТЬ НАСЕЛЕННЯ
З метою налагодження роботи та покращення економічного стану підприємств, працевлаштування та самозабезпечення внутрішньо переміщених осіб, як ефективний підхід для їхньої соціальної і економічної інтеграції, Дунаєвецька міська рада розробила ряд заходів, зокрема:
1. Проведено анкетування серед ВПО, в якій надавалися відповіді які стосуються освіти, досвіду роботи, бажання влаштування на роботу та відкриття власної справи.
2. Проведено детальний аналіз отриманих відповідей для визначення потреб та особливостей, що виявилися під час анкетування. Створено базу даних за напрямками (шукають роботу, бажають відкрити власну справу, самозабезпечення). Це стало важливим інструментом для систематизації та управління інформацією про внутрішньо переміщених осіб, яка використовувалась для ефективної реалізації програм та ініціатив.
3. Впроваджено ефективні засоби комунікації, такі як електронні ресурси, телефонні лінії Viber-групи, для зручного звернення ВПО до представників ОМС. Залучено старост сіл та соціальних працівників для активної підтримки та взаємодії з ВПО.
4. Проведено інформаційні сесії для роботодавців, на яких донесено інформацію про переваги працевлаштування ВПО та державну підтримку для бізнесу, яку вони можуть отримати.
5. Внутрішньо переміщеним особам донесено інформацію про освітні програми та навчання, спрямовані на розвиток необхідних навичок та підвищення кваліфікації для полегшення їхньої інтеграції в ринок праці.
6. Отримали перемогу у всеукраїнському конкурсі «Кращі практики управління персоналом» від Національного агенства України з питань державної служби. Номінація «Краща практика рекрутингу персоналу в умовах воєнного стану». Проведено ряд зустрічей, заходів, навчань та роз’яснень, завдяки яким нам вдалося побудувати міцні партнерські стосунки між ВПО, структурними підрозділами Дунаєвецької міської ради, комунальними підприємствами та місцевим бізнесом, що в свою чергу сприяло працевлаштуванню та інтеграції ВПО в місцеве середовище, а роботодавці змогли знайти висококваліфіковані кадри.
7. З метою залучення інвестицій, створення робочих місць та сприяння релокації підприємств з регіонів, що постраждали від війни на територію нашої громади, на сайті міської розроблений розділ «Інвестору», де розміщено інвестиційний профіль громади, який містить перелік інвестиційних пропозицій вільних виробничих площ для розміщення підприємств, а також карту громади, на якій нанесені вказані об’єкти та їх короткий опис. Громада долучились до порталу релокації бізнесу «Рестарт бізнес ін юа.», що був створений для Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО). На порталі розмістили 8 пропозицій для інвесторів.
8. З метою сприяння у розвитку підприємницьких навичок внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та відкриття власної справи Дунаєвецька міська рада розробила розділ «єРобота», де розміщено інформацію про безповоротну фінансову допомогу на навчання, для відкриття нового бізнесу та вже існуючого бізнесу. "єРобота" стала важливим ресурсом для їхнього самостійного старту та успішного функціонування в галузі підприємництва.
9. Для допомоги ВПО, які виявили бажання займатись самозабезпеченням було сформовано перелік вільних земельних ділянок, визначено потреби у насінні, садибному матеріалі та засобах живлення для обробітку. Всі бажаючі ВПО отримали можливість вести господарську діяльність з вирощування овочів на наданих земельних ділянках та безкоштовно отримали насіннєвий та посадковий матеріал і засоби захисту рослин.
За рахунок вищезазначених заходів нам вдалося побудувати міцні партнерські стосунки між ВПО, структурними підрозділами Дунаєвецької міської ради, комунальними підприємствами та місцевим бізнесом, що в свою чергу сприяє працевлаштуванню та інтеграції ВПО в місцеве середовище, а роботодавці змогли знайти висококваліфіковані кадри з числа ВПО, а саме:
- в освітні заклади - 7;
- в медичні заклади - 7 ;
- в комунальні підприємства - 4;
- в соціальні заклади - 6;
- в культурні - 3;
- управління Дунаєвецької міської ради - 6;
- апарат міської ради - 2;
- приватні підприємства – 72.1 особа з числа ВПО скористалась державною підтримкою «єРобота» та отримала грант від держави на відкриття бізнесу у розмірі 250 тис.грн.
-
Дунаєвецька міська рада стала учасником програми благодійного фонду "Карітас" — "Гроші за роботу".
В рамках якої працевлаштовано та забезпечено необхідним інвентарем 10 осіб з числа ВПО.