ОГОЛОШЕННЯ

31.05.2024

Освіта є основою інтелектуального, духовного, фізичного і культурного розвитку особистості, її успішної соціалізації, економічного добробуту, запорукою розвитку суспільства, об’єднаного спільними цінностями і культурою, та держави.

Головною метою закладу освіти – є надання якісних освітніх послуг, забезпечення належного рівня підготовки учнів, розвиток комунікативних навиків, створення умов для повноцінного розвитку здібностей та творчої майстерності.

На жаль, з кожним роком у громаді, зменшується народжуваність, відповідно зменшується кількість учнів у закладах освіти. Це значно збільшує вартість утримання та належного забезпечення закладів освіти. Фінансування галузі здійснюється за рахунок державної субвенції та місцевого бюджету. Державна субвенція здійснює оплату праці педагогічних працівників.

Всі інші видатки це і заробітна плата працівникам дошкільних установ, оплата праці технічним працівникам, харчування, підвезення школярів, енергоносії, зміцнення матеріально-технічної бази лягли на місцевий бюджет. Сьогодні більше 70% власних доходів міського бюджету спрямовується на забезпечення функціонування закладів освіти. Це значний фінансовий ресурс, а в умовах війни поготів.

Значною проблемою залишається утримання та належне функціонування шкіл із малою наповнюваністю учнів. Такі затрати (які у 2-3 рази перевищують не лише вартість утримання учня у школах, де вона найнижча, а й середній показник по громаді) спрямовуються не на розвиток галузі чи забезпечення якості освіти, а виключно на оплату праці, утримання приміщення та сплату комунальних платежів.

Відповідно до постанови КМУ від 5 березня 2024 р. № 245 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 6 і від 27 грудня 2017 р. № 1088» за рахунок субвенції не здійснюється фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи), кількість учнів у яких становить:

  • з 1 вересня 2025 р. - менше 45 осіб;
  • з 1 вересня 2026 р. - менше 60 осіб.

Крім того, середня вартість утримання одного учня в громаді складає 37 тис. грн. (Великопобіянська гімназія – 68,6 тис грн., Ганнівська гімназія – 69,4 тис. грн., Лисецька гімназія – 78,2 тис. грн.). В першу чергу на вартість утримання впливає наповнюваність закладу освіти. Так, станом на 31.05.2024 року у Великопобіянській гімназії навчається 52 учні, Ганнівській гімназії – 57 учнів, Лисецькій гімназії – 61 учень. Середня наповнюваність класів у закладах освіти громади становить 15,8 учнів (Великопобіянська гімназія – 5,8 учн., Ганнівська гімназія – 6,3 учн., Лисецька гімназія – 6,8 учн.). На сьогодні єдиним оптимальним вирішеням проблеми малокомплектності шкіл є оптимізація мережі, зокрема їх ліквідація. Мета оптимізації в тому, щоб допомогти учням здобувати якісну освіту в найближчому закладі освіти, де є кваліфіковані педагогічні кадри та необхідна база для якісного, безпечного та комфортного здійснення освітнього процесу.

Проект рішення Ганнівська гімназія

Проект рішення Лисецька гімназія

Проект рішення Великопобіянська гімназія