http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2024/06/17/2024-06-17_9042/images/images-86486.jpg

ОБЕРЕЖНО, БОРЩІВНИК!

17.06.2024

Улітку більшість з нас полюбляє відпочивати на природі, ховаючись від нестерпної спеки в тіні дерев. Проте треба бути обережним. Гуляючи, можна ненароком натрапити на неприємність – борщівника.

Адже це рослина небезпечна для організму людини. Спершу при контакті з нею можна нічого і не відчути. Однак через 2-3 години у місці дотику з’являється легке почервоніння, припухлість. У деяких випадках перші симптоми з’являються через кілька днів. Якщо вчасно не почати лікування фотохімічних опіків від борщівника, на шкірі можуть проявитися рідинні пухирі. Вони характерні для кислотних або температурних опіків шкіри другого ступеня ушкодження. При опіку понад 80% поверхні тіла можливий смертельний результат.

Як впливає борщівник на людину?
Небезпека полягає в тому, що сам по собі сік борщівника не дратує шкіру. Можна без наслідків отримати значну дозу отрути, але якщо впродовж двох діб після цього зазнати впливу сонячних променів, то розвивається опік. Його ступінь залежить від кількості соку, що потрапив на шкіру, інтенсивності й тривалості впливу сонячних променів.

Найнебезпечніший борщівник у період цвітіння, який триває практично все літо. Також ймовірність опіків зростає в ясні сонячні дні.

Алергія на борщівник – досить поширене явище. Рослина виділяє безліч ефірних олій, має різкий характерний запах, який можна відчути за кілька метрів. Реакція може виникнути як при контакті, так і шляхом попадання алергену в дихальні шляхи.
Діти часто отримують ушкодження, граючи зі стеблами борщівника Сосновського. Рослина досягає декількох сантиметрів у діаметрі і має порожнисту структуру. Фантазія дітей дозволяє зробити трубки або свистуни, що веде до опіку слизової рота і губ.

Симптоми опіку борщівником:
- легке почервоніння;
- пухирі;
- глибокі виразки.

В уражених ділянках шкіри людина відчуває свербіж і печіння. Із загальних симптомів спостерігають млявість, озноб, запаморочення, головний біль. Іноді підвищується температура тіла.

Як уникнути отруєння?
Найкращий спосіб запобігти опіку від борщівника – не торкатися рослини. Борщівник швидко розростається, займаючи ті місця, де раніше його не було. Рослина не викликає неприємних відчуттів, тому в траві його можна просто не помітити.
Якщо необхідно провести прополювання, то потрібно використовувати інструменти. Не допускати контакту рослини зі шкірою. Роботи проводити в похмуру погоду. Одяг обирати зі щільної тканини з довгими рукавами і штанинами. Після проведення робіт — вимитися з милом та випрати одяг. Позбавитися від борщівника на городі до початку цвітіння.

Заборонено:
- наносити на рани рослинні олії або тваринні жири.
- змащувати соком овочів та молоком.
- розчісувати й самостійно розкривати пухирі.
- накладати на рани пластирі.
- присипати рани глиною, попелом або землею.Читайте також