http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2019/03/21/2019-03-21_7412/images/images-33124.jpg

День «Сонячних дітей»

дата створення: 2019-03-21

Уже дванадцять років поспіль, 21 березня , світ відзначає Міжнародний день людей з синдромом Дауна.

Мета цього дня проста і зрозуміла — привернути увагу суспільства до проблем тих, хто має особливі потреби, пов’язані з цим генетичним захворюванням. Дата 21 березня не випадкова, вона символізує унікальну для людей із синдромом Дауна наявність 3-ї копії 21-ї пари хромосом.

статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі таких хворих приблизно народжується один на 750. В Україні з таким діагнозом кожен рік народжується біля чотирьохсот дітей. Генетичний збій відбувається незалежно від способу життя батьків, їхнього здоров’я, звичок і освіти. Відомо, що ризик народження дитини з синромом Дауна залежить від віку матері.

Синдром Дауна - найчастіше генетичне відхилення. Його не можна «вилікувати» і ним не можна «заразитися», адже це не хвороба. Він обумовлений своєрідним розвитком організму у зв’язку з наявністю зайвої 21-ї хромосоми. Саме ця зайва хромосома і робить всіх хворих зовні схожими одне на одного. «Діти однієї мами» – так називають хворих на синдром Дауна дітей через сукупність зовнішніх ознак. У людей з синдромом Дауна часто буває знижений імунітет і цілий ряд супутніх захворювань, а тривалість їх життя в середньому, менше, ніж у інших.

Дітям з синдромом Дауна, дійсно, складніше розвиватися, ніж їх звичайним одноліткам. Але при підтримці сім'ї та допомозі фахівців вони, як і всі діти, можуть навчитися ходити і говорити, читати і писати, малювати і кататися на велосипеді, займатися музикою або спортом, піти в дитячий садок та школу. А ще вони можуть дружити, захоплюватися, закохуватися, бути щасливими і робити щасливими інших. Як будь-хто з нас, кожна людина з синдромом Дауна унікальна. У неї свій характер, свої можливості, свої інтереси. І вже, звичайно, вона гідна поваги хоча б за те, що щодня долає труднощі, не знайомі нам.

 

На жаль, про це знають далеко не всі. Тому і сьогодні мало не від кожної третьої дитини з синдромом Дауна батьки відмовляються при народженні. А ще 15-16 років тому в рідну сім'ю потрапляло всього лише п'ять відсотків таких дітей! .. Ось звідки взявся ще один популярний міф: у нас людей з синдромом Дауна набагато менше, ніж в інших країнах. Адже їх не видно!

Ні на вулицях, ні в транспорті, ні в кафе. У той час, як за кордоном людина з особливостями здоров'я легко може виявитися вашим листоношею, офіціантом, адміністратором в готелі, однокласником дитини або колегою по роботі. У нас же довгі роки люди з синдромом Дауна практично не мали можливості вийти з системи: пологовий будинок - лікарня - спеціалізований будинок дитини - спеціалізований дитячий будинок - спеціалізована установа для дорослих.

Втім, до останньої доживали не всі. Адже сирітська система губить навіть самих міцних і здорових. Що вже говорити про малюків зі зниженим імунітетом і особливостями розвитку ...

Ті ж одиниці, які потрапляли в сім'ю, все одно виявлялися в ізоляції: в дитячі садочки і школи їх не брали, на дитячих майданчиках інших дітлахів відводили в сторону, на вулиці дивилися косо ...

Що змінилося сьогодні? Багато що: з'явилися центри реабілітації, дитячі садки і школи, готові приймати дітей з синдромом Дауна. Про синдром Дауна охоче заговорили ЗМІ і відомі люди, та й батьки особливих дітей перестали приховувати діагноз від рідних і знайомих. Стало більше фахівців - лікарів, педагогів, психологів, які знають правду про потенціал дітей з синдромом Дауна.

Так, змінилося багато чого. Але не все …

Як і раніше люди бездумно вживають слово «даун» як образливе, не боячись зачепити чиїсь почуття і не замислюючись про те, що це, взагалі-то, прізвище лікаря. Як і раніше міфи часто замінюють факти.

Тож давайте поважати один одного, пам’ятати, що кожна людина має право на повноцінне життя, право на любов і увагу.

 

Декілька способів зробити 21 березня дійсно особливим днем, а життя особливих людей – звичайним:

— одягніть помаранчеву чи жовту краватку, шарф або шийну хустку на підтримку людей, яких ще називають «сонячними» - і розкажіть про цей день оточуючим;

 

— прикріпіть до своєї «аватарки» в соціальних мережах сонечко - тут це можна зробити швидко і абсолютно безкоштовно;

— посміхніться особливій людині .

Адже люди з особливими потребами найбільше страждають не через стан здоров'я, а від забобонів та осуди оточуючих.

Автор:Директор КУ «МЦКРДІ «Ластівка» О.Отрубчак


Читайте такожНавчальний візит на Чернівеччину

дата створення: 2018-04-14

Глибока завжди радо і гостинно вітає гостей, делегації з різних регіонів України та інших держав. Так і сьогодні, 13 квітня, Глибоку та Глибоцьку ОТГ відвідала делегація Дунаєвецької об’єднаної територіальної громади Хмелиницької області. На чолі із керуючою справами міської ради Галиною Панасевич, начальником загального відділу міської ради Віктором Войтковим, керівником КУ Дунаєвецької міської ради « Дунаєвецька міська бібліотека» Оленою Сидорович та старостами деяких населених пунктів громали. Розпочалася зустріч на центральній площі селища, де гостей привітав голова ОТГ Григорій Ванзуряк.

Детальніше...


Змагання Кубку області з легкої атлетики.

дата створення: 2017-12-06

З 30 листопадапо 1 грудня 2017р. у м.Хмельницькому проходили змагання Кубку області з легкої атлетики.

Збірну команду Дунаєвецької міської ОТГ представляли випускники та вихованці міської ДЮСШ.

Наші спортсмени успішно виступили на цих змаганнях, здобувши сім медалей різних ступенів, та впевнено посіли перше загальнокомандне місце серед збірних команд районів та ОТГ Хмельницької області.

Детальніше...