http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2019/03/21/2019-03-21_7412/images/images-33124.jpg

День «Сонячних дітей»

дата створення: 2019-03-21

Уже дванадцять років поспіль, 21 березня , світ відзначає Міжнародний день людей з синдромом Дауна.

Мета цього дня проста і зрозуміла — привернути увагу суспільства до проблем тих, хто має особливі потреби, пов’язані з цим генетичним захворюванням. Дата 21 березня не випадкова, вона символізує унікальну для людей із синдромом Дауна наявність 3-ї копії 21-ї пари хромосом.

статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі таких хворих приблизно народжується один на 750. В Україні з таким діагнозом кожен рік народжується біля чотирьохсот дітей. Генетичний збій відбувається незалежно від способу життя батьків, їхнього здоров’я, звичок і освіти. Відомо, що ризик народження дитини з синромом Дауна залежить від віку матері.

Синдром Дауна - найчастіше генетичне відхилення. Його не можна «вилікувати» і ним не можна «заразитися», адже це не хвороба. Він обумовлений своєрідним розвитком організму у зв’язку з наявністю зайвої 21-ї хромосоми. Саме ця зайва хромосома і робить всіх хворих зовні схожими одне на одного. «Діти однієї мами» – так називають хворих на синдром Дауна дітей через сукупність зовнішніх ознак. У людей з синдромом Дауна часто буває знижений імунітет і цілий ряд супутніх захворювань, а тривалість їх життя в середньому, менше, ніж у інших.

Дітям з синдромом Дауна, дійсно, складніше розвиватися, ніж їх звичайним одноліткам. Але при підтримці сім'ї та допомозі фахівців вони, як і всі діти, можуть навчитися ходити і говорити, читати і писати, малювати і кататися на велосипеді, займатися музикою або спортом, піти в дитячий садок та школу. А ще вони можуть дружити, захоплюватися, закохуватися, бути щасливими і робити щасливими інших. Як будь-хто з нас, кожна людина з синдромом Дауна унікальна. У неї свій характер, свої можливості, свої інтереси. І вже, звичайно, вона гідна поваги хоча б за те, що щодня долає труднощі, не знайомі нам.

 

На жаль, про це знають далеко не всі. Тому і сьогодні мало не від кожної третьої дитини з синдромом Дауна батьки відмовляються при народженні. А ще 15-16 років тому в рідну сім'ю потрапляло всього лише п'ять відсотків таких дітей! .. Ось звідки взявся ще один популярний міф: у нас людей з синдромом Дауна набагато менше, ніж в інших країнах. Адже їх не видно!

Ні на вулицях, ні в транспорті, ні в кафе. У той час, як за кордоном людина з особливостями здоров'я легко може виявитися вашим листоношею, офіціантом, адміністратором в готелі, однокласником дитини або колегою по роботі. У нас же довгі роки люди з синдромом Дауна практично не мали можливості вийти з системи: пологовий будинок - лікарня - спеціалізований будинок дитини - спеціалізований дитячий будинок - спеціалізована установа для дорослих.

Втім, до останньої доживали не всі. Адже сирітська система губить навіть самих міцних і здорових. Що вже говорити про малюків зі зниженим імунітетом і особливостями розвитку ...

Ті ж одиниці, які потрапляли в сім'ю, все одно виявлялися в ізоляції: в дитячі садочки і школи їх не брали, на дитячих майданчиках інших дітлахів відводили в сторону, на вулиці дивилися косо ...

Що змінилося сьогодні? Багато що: з'явилися центри реабілітації, дитячі садки і школи, готові приймати дітей з синдромом Дауна. Про синдром Дауна охоче заговорили ЗМІ і відомі люди, та й батьки особливих дітей перестали приховувати діагноз від рідних і знайомих. Стало більше фахівців - лікарів, педагогів, психологів, які знають правду про потенціал дітей з синдромом Дауна.

Так, змінилося багато чого. Але не все …

Як і раніше люди бездумно вживають слово «даун» як образливе, не боячись зачепити чиїсь почуття і не замислюючись про те, що це, взагалі-то, прізвище лікаря. Як і раніше міфи часто замінюють факти.

Тож давайте поважати один одного, пам’ятати, що кожна людина має право на повноцінне життя, право на любов і увагу.

 

Декілька способів зробити 21 березня дійсно особливим днем, а життя особливих людей – звичайним:

— одягніть помаранчеву чи жовту краватку, шарф або шийну хустку на підтримку людей, яких ще називають «сонячними» - і розкажіть про цей день оточуючим;

 

— прикріпіть до своєї «аватарки» в соціальних мережах сонечко - тут це можна зробити швидко і абсолютно безкоштовно;

— посміхніться особливій людині .

Адже люди з особливими потребами найбільше страждають не через стан здоров'я, а від забобонів та осуди оточуючих.

Автор:Директор КУ «МЦКРДІ «Ластівка» О.Отрубчак


Читайте такожУ Хмельницькій області стартує проект Європейського Союзу та Програми розвитку ООН

дата створення: 2019-02-08

07 лютого 2019 року за сприяння Хмельницької обласної державної адміністрації та Хмельницької обласної ради відбулась презентація спільного Проекту Європейського Союзу та Програми розвитку Об’єднаних Націй в Україні «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES). У заході взяли участь керівництво області, керівники зацікавлених установ області, представники районів, об’єднаних територіальний громад області асоціації ОСББ Хмельниччини.

Детальніше...


Вітаємо переможців!

дата створення: 2019-02-13

Гаврилюк Назар, вихованець Центру розвитку дитини «Пролісок» разом з вихователем Ткачук Наталією Миколаївною прийняли участь у Всеукраїнському конкурсі образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва «Різдвяна зірка», який щорічно проводиться при підтримці центру культури «Розмай» та молодіжної громадської організації «Молодіжний центр «Дім». Метою конкурсу є залучення дітей та молоді до збереження кращих національних традицій, виявлення та розкриття молодих талантів, формування творчого потенціалу підростаючого покоління.

За об’ємну аплікацію «Різдвяна коляда» Назар Гаврилюк нагороджений медаллю та Дипломом ІІІ ступеня, а вихователь Ткачук Н.М. відзначена Подякою журі.

Детальніше...