http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2020/01/22/2020-01-22_858/images/images-98552.jpg

Ботулізм - смертельне отруєння яке можна попередити!

22.01.2020

За офіційним повідомленням Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області протягом 2019 року на території регіону зареєстровано 9 випадків захворюваності на ботулізм. В результаті хвороби – 1 потерпілий помер. В нашому районі в минулому році зареєстрований 1 випадок ботулізму, причиною якого стало вживання зараженої збудником консервованої домашньої тушонки з м’яса свинини.

- важке харчове отруєння, смертність від якого сягає 20 відсотків. Збудник ботулізму (ботулінічна паличка) широко поширений у природі і тривалий час може перебувати в ґрунті у вигляді спор та виявляється в кишечнику домашніх і диких тварин, водоплавних птахів, риб. Спори витримують кип’ятіння до 5 годин( при домашньому консервуванні продуктів спори не знищуються). Без доступу кисню, бактерії ботулізму починають розмножуватись й виділяти токсин, який є найсильнішою природною отрутою бактеріального походження. Особливо небезпечні це – консерви домашнього приготування, копчена, в’ялена м’ясна та рибна продукція, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку збудників та утворення токсину . У твердих продуктах токсин може утворитись лише в тій ділянці, де розмножилася спора (гніздове розташування). Тому не рідко захворюють не всі люди, які вживали один і той же продукт. Важливо знати: для того щоб спори перетворилися на вегетативні форми, розмножилися і утворили токсин , потрібен певний час – ботулізм ніколи не виникає після вживання свіжоприготовлених продуктів та страв.

У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому, чим швидше та якісніше звільнено від кишок та вимито у проточній воді рибу, м'ясо, відмито городину, гриби та іншу сировину перед консервуванням, тим менша ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму. Слід мати на увазі, що навіть у тих випадках , коли токсин у продукті утворився, захворюванню можна запобігти. Для цього, перед споживанням домашньої консервації, шинки, ковбаси необхідно їх ретельно прокип’ятити впродовж 15 -30 хвилин, або добре просмажити , та вживати в той же день, пам’ятаючи, що ботулінічний токсин не стійкий до дії високих температур, а спори, що збереглися в продукті проростуть через 1 – 2 дні і почнуть продукувати токсин. Увага: заражений ботулізмом продукт у більшості випадків не змінює свій зовнішній вигляд, смак та запах і його не можливо відрізнити від безпечного.

Вкотре нагадую! Будь – які консервовані продукти домашнього виготовлення категорично заборонені до приймання та використання в закладах освіти.

Ви повинні знати, що від моменту вживання зараженого ботулізмом продукту до перших ознак хвороби (інкубаційний період) проходить від 2 годин до 10 діб, найчастіше 18 -24 годин. Чим більша кількість токсину, що потрапив до організму, тим коротший інкубаційний період, тим важчий перебіг хвороби. Симптоми найчастіше проявляються в одному із трьох варіантів, при яких переважають розлади функції шлунково - кишкового тракту, розлади зору, або розлади функції дихання. Температура при ботулізмі залишається нормальною, або дещо знижується. Найбільш важкий перебіг буває при розладах дихання – з’являється відчуття нестачі повітря, змінюється голос, порушується процес ковтання. У важких випадках на 2 -3 день наступає смерть хворого від дихальної недостатності. Хворі на ботулізм підлягають негайній госпіталізації та лікуванню лише в умовах стаціонару. Проте, навіть у разі своєчасно розпочатого лікування смертність від ботулізму залишається високою.

У випадку появи будь – яких симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря і ні в якому разі не займатись самолікуванням.

 

Наталія Костриба – начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Дунаєвецького РУ ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.

Автор:Наталія Костриба


Читайте такожПОДЯКА ГЕРОЯМ ОСВІТНЬОГО ФРОНТУ!

29.09.2023

У календарі осінніх подій громади вагоме місце займає День працівника освіти. Вчителів–волонтерів, вчителів-рятівників...

Детальніше...


ВІДБУВСЯ ЗАХІД ДЛЯ ПРЕДСТАВНИКІВ ГРОМАД

29.09.2023

Сьогодні в м. Хмельницькому відбувся семінар «Молодіжна політика і робота в ОТГ», організований Хмельницьким... 

Детальніше...