http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2020/05/29/2020-05-29_8030/images/images-90040.jpg http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2020/05/29/2020-05-29_8030/images/images-85259.jpg http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2020/05/29/2020-05-29_8030/images/images-16681.jpg http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2020/05/29/2020-05-29_8030/images/images-66156.jpg http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2020/05/29/2020-05-29_8030/images/images-86897.jpg http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2020/05/29/2020-05-29_8030/images/images-49617.jpg http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2020/05/29/2020-05-29_8030/images/images-74068.jpg

Прес-конференція на тему: «Підсумки рятівних археологічних розкопок поблизу міста Дунаївці на Хмельниччині»

29.05.2020

Сьогодні, 29 травня, в приміщені «Історико-краєзнавчого музею» відбулася прес-конференція на тему: «Підсумки рятівних археологічних розкопок поблизу міста Дунаївці на Хмельниччині».

Непересічні результати археологічних досліджень поблизу міста Дунаївці на Хмельниччині - вперше на західному Поділлі науковці зафіксували комплекс ранніх слов’ян І-ІІ ст. н. е. До сьогодні вважалось, що тут вони з’явились не раніше IV ст. н. е.

«Вперше на цих теренах виявлено пізньозарубинецькі об’єкти. Пам’ятки цього типу датуються І-ІІ ст. н. е. і є принципово важливими для формування наступних археологічних культур в південно-східній Європі - черняхівської та київської. Сусідні території Волині, Південного Бугу вже були ними заселені на той час. А ця частина Поділля, яку в давньоруський час називали Пониззям, на лівому березі середнього Дністра поки була «terra incognita» в історії слов’янських племен І - III століття. Відкриття нашою експедицією комплексу зарубинецької культури на Західному Поділлі, на пам’ятці Чаньків-1, свідчить про появу слов’янського населення на цих землях вже у І столітті нашої ери. Це важливо для майбутніх досліджень, зокрема, історії появи та розселення слов'янських племен у Європі», - розповів керівник Дунаєвецької археологічної експедиції НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України, завідувач відділом археології ранніх слов’ян Інституту археології НАН України Олег Петраускас.

Рятівні археологічні дослідження на багатошаровій пам’ятці Чаньків-1 тривали близько двох місяців. Вони передували будівництву об’їзної дороги міста Дунаївці. Загальна площа поселення за всі часи його існування - близько 30-35 гектарів. Під знищення внаслідок її будівництва потрапляло близько чотирьох тисяч квадратних метрів, які і були досліджені.

Найдавніший, виявлений археологами матеріал, належить до культури лінійно- стрічкової кераміки, яка на цих теренах передувала трипільській і займала великі простори Центральної та Східної Європи. На сьогодні в Україні досліджено вкрай мало таких об’єктів цієї культури. На пам’ятці Чаньків-1 ж вдалось виявити і детально вивчити частину добре збереженої житлово- господарської споруди. Її вік - більше семи тисяч років.

«Ми виявили багато рухомих знахідок. Зокрема, фрагменти кам’яних тесел та вироби з кременю, серед яких фрагменти ножів та скребків. Що дуже цікаво, сировина для крем’яних виробів була як місцевою, так і з території сучасної Волинської та Рівненської областей, а це засвідчує мобільність населення у той час. Ми також виявили два види посуду: столовий та кухонний. Якщо кухонний був погано випалений, з домішками піску та органіки, то столовий - дуже якісний і, що важливо, - з типовим для цієї культури так званим «нотним орнаментом», - розповів молодший науковий співробітник НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України Богдан Сало.

Окрім вже згаданих матеріалів, на пам’ятці також виявлено матеріали трипільської культури етапу В I (V тис. до н.е.); доби бронзи (II тис. до н.е.); раннього залізного часу (VII-VI ст. до н. е.); черняхівської культури (III ст. н. е.) та давньоруського часу (ХІІ-ХІІІ ст.).

Історія виявленні та етапи пам'яткоохоронних заходів.

Багатошарове поселення Чаньків-1 (Дунаєвецький район, Хмельницької області) виявив у 1980-х рр. місцевий краєзнавець Володимир Захар’єв. У 2011 році на замовлення Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області Хмельницький відділ дочірнього підприємства ДП НДЦ ОАСУ «Подільська археологія» ІА НАН України обстежив ІІІ-ю чергу будівництва автомобільної дороги в обхід м. Дунаївці. У тому числі було повторно оглянуто територію поселення Чаньків-1.

За результатами розвідкових робіт встановили, що в межі проектованого будівництва потрапляє 0,8 га території відомого об’єкта археології. Відповідно до висновку наукової археологічної експертизи та висновку органу охорони культурної спадщини замовнику будівництва дороги необхідно було забезпечити в межах смуги відведення виконання археологічних досліджень (розкопок) на площі близько 8000 м2.

У березні 2019 р. Науково-дослідний центр «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України провела археологічні розвідки та виготовила науково-технічну документацію і кошторис на виконання пам’ятко охоронних робіт. З урахуванням сучасного стану пам’ятки (після несанкціонованих будівельних робіт 2011-2018 рр.) під проведення рятівних досліджень потрапила частина поселення площею 4000 м2.

Учасники прес-конференції:

Бец Алла – начальник управління культури, туризму та інформації

Олег Осаульчук - директор НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України

Олег Петраускас - керівник Дунаєвецької археологічної експедиції НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України, завідувач відділу археології ранніх слов'ян ІА НАНУ

Сергій Шпаковський - заступник директора з питань охорони культурної спадщини Хмельниького обласного науково-методичного центру культури і мистецтв, член ГО САУ

Володимир Захар’єв - дослідник поселення Чаньків -1, старший науковий співробітник відділу охорони пам'яток історії та культури ХОНМЦКМ, член ГО САУ

Наталія Барахтенко - директор КЗ ДМР "Історико-краєзнавчий музей"



Читайте також



СОЦІАЛЬНО-ЕМОЦІЙНЕ НАВЧАННЯ У ФОКУСІ TAGS

28.03.2024

27 березня 2024 року за підтримки Центру професійного розвитку педагогічних працівників відбулася третя зустріч учасників Teacher Activity Groups (TAGs) у рамках проєкту «SWITLO». Цього разу темою зустрічі стало соціально-емоційне навчання (СЕН)...

Детальніше...


КОМІСІЯ З ПИТАНЬ ЗАХИСТУ ПРАВ ДИТИНИ

28.03.2024

Активно триває робота із дітьми та їх сім’ями, яка спрямована для результативного вирішення проблеми виховання та всебічного...

Детальніше...