http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2021/04/06/2021-04-06_4663/images/images-99258.jpg

Подаруй дитині сім`ю!

06.04.2021

Навряд чи знайдеться в сучасній Україні людина, що не замислювалась би над проблемами сирітства, не бачила б відео-репортажі з інтернатів та дитячих будинків, не замислювалась би над цією проблемою.

Ні для кого не є таємницею, що найкраща форма для виховання та всебічного розвитку людини – це сімейні форми. Не завжди у сиріт є родичі, що готові стати опікунами (піклувальниками), багатьох відлякує ймовірність усиновлення дитини, адже це важкий та усвідомлений вибір людини.

Проте, в даний час – є альтернативні форми сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування - прийомні сім’ї (далі ПС) та дитячі будинки сімейного типу (далі ДБСТ).

У чому різниця?

Метою утворення ПС/ДБСТ є забезпечення належних умов для зростання в сімейному оточенні дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування шляхом влаштування їх у сім'ї на виховання та спільне проживання.

Дитячий будинок сімейного типу – це сім'я, яка створюється за бажанням подружжя або окремої особи (батьки-вихователі), які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Прийомна сім'я – це сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, від одного до чотирьох дітей для виховання і спільного проживання.

Прийомні діти виховуються у ПС/ДБСТ до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації - до його закінчення.

У разі утворення прийомної сім'ї прийомні батьки беруть прийомних дітей на власну житлову площу за наявності відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов. При створенні ДБСТ держава надає сім’ї матеріальну та соціальну підтримку. Однією з умов створення ДБСТ є наявність житлової площі, що дає змогу забезпечити гармонійний розвиток дітей, гарантує кожному вихованцю, а також рідним дітям батьків-вихователів нормальні умови життя.

За прийомними дітьми зберігаються пільги і державні гарантії, передбачені законодавством для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Особи, які виявили бажання стати прийомними батьками/батьками-вихователями, в обов'язковому порядку мають пройти навчання. Кандидати у прийомні батьки/батьки-вихователі подають такі документи:

  • заяву про взяття на облік, як потенційного кандидата у прийомні батьки/батьки-вихователі;
  • копії паспортів кандидатів у прийомні батьки/батьки-вихователі;
  • довідку про склад сім'ї;
  • копію свідоцтва про шлюб;
  • довідку про стан здоров'я кандидатів у прийомні батьки/батьки-вихователі та членів сім'ї, які проживають разом з ними;
  • довідку про доходи;
  • довідку про відсутність судимостей;
  • характеристику з місця роботи;
  • довідку про наявність власного або орендованого житла;
  • заяву із зазначенням інформації про наявність або відсутність кредитних зобов'язань;
  • довідку про наявність/відсутність виконавчого провадження стосовно боргових зобов'язань;
  • письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї, які проживають разом з кандидатами у прийомні батьки, на утворення ПС/ДБСТ.

Хто не може бути батьками-вихователями, чи прийомними-батьками?

  • визнані у встановленому порядку недієздатними чи обмежено дієздатними;
  • позбавлені батьківських прав;
  • колишні опікуни (піклувальники, усиновителі), позбавлені права через неналежне виконання покладених на них обов’язків;
  • за станом здоров’я не можуть виконувати зобов’язань щодо виховання дітей (інваліди I – II групи, особи, які мають глибокі органічні ураження, алкогольну і наркотичну залежність, хворі на СНІД, відкриту форму туберкульозу, психотичні розлади, особи, у яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, схильність до насильства);
  • з якими на спільній житловій площі проживають члени родини, котрі мають глибокі органічні ураження нервової системи, хворі на СНІД, відкриту форму туберкульозу, психотичні розлади, особи, у яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, схильність до насильства;
  • ті хто не пройшов курс підготовки в потенційні батьки-вихователі, чи прийомні-батьки

ПС/ДБСТ щомісяця виділяються кошти на харчування прийомних дітей, придбання для них одягу, взуття, м'якого інвентарю, лікарських засобів, предметів особистої гігієни, іграшок, книжок тощо відповідно до норм, визначених законодавством для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Державна соціальна допомога на дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2008 року № 26 «Про продовження строку дії постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 81 Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною», розмір державної соціальної допомоги на дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування становить два з половиною прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку.

Максимальний розмір допомоги з 1 січня 2021 року.

На дітей віком до 6-ти років: 4802грн.

На дітей віком від 6 до 18 років: 5987 грн.

На осіб віком від 18 до 23 років: 5675 грн.

У разі, коли дитині виплачуються призначені в установленому порядку пенсія, аліменти, стипендія, державні допомоги, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку та розміром зазначених виплат за попередній повний місяць на момент влаштування дитини у дитячий будинок сімейного типу або прийомну сім’ю.

Розмір грошового забезпечення становить прожитковий мінімум на дієздатну особу та виплачується на кожну дитину-вихованця та кожну прийомну дитину і не залежить від пенсії, аліментів, стипендії чи державної допомоги.

Максимальний розмір виплат батькам-вихователям та прийомним батькам з грудня 2020 року становить 2270 грн на 1 дитину.

Сумарний обсяг грошового забезпечення не повинен перевищувати п’яти прожиткових мінімумів для працездатної особи і розподіляється між батьками-вихователями рівними частинами за їх згодою.

Розмір грошового забезпечення одному з прийомних батьків не повинен перевищувати півтора прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Контроль за належним використанням бюджетних коштів прийомною сім'єю здійснюється в порядку, встановленому законодавством.

Обов’язковим є соціальне супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, в ході якого соціальний працівник допомагає прийомній дитині та прийомним батькам вирішувати питання адаптації, подолання психологічних труднощів.

Найголовніше для дитини це – батьківська увага, ніжність та любов. Можливо, саме ваша сім`я стане для дитини осередком любові і тепла, якого вона не знала від рідних батьків. І саме Ви навчите цю дитину більше усміхатися і любити людей!

Тому, якщо ви не байдужі, та маєте бажання взяти на виховання дитину, звертайтеся до служби у справах дітей Дунаєвецької міської ради, що знаходиться за адресою:

вул. Шевченка, 50,

Ел.пошта: dituotg@ukr.net

Режим роботи: .

пн.-чт: 8.00-17.15 (обідня перерва: 12.00-13.00)

пт.: 8.00-16.00 (обідня перерва: 12.00-13.00)

Чекаємо на Вас!

Автор:Служба у справах дітей Дунаєвецької міської ради


Читайте також