http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2022/05/30/2022-05-30_5780/images/images-80981.jpg

Профілактика водно-нітратної метгемоглобінемії

30.05.2022

Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з навколишнім середовищем (біосферою), де одним із найважливіших компонентів є вода.

Вода є фактором передачі багатьох хвороб, однак і перевищення гранично допустимих концентрацій різноманітні хімічні сполуки можуть бути небезпечними для здоров’я та життя людини.
Однією з таких хімічних сполук можуть бути нітрати. Нітрати у питній воді мають надзвичайно токсичний вплив на організм людини, особливо небезпечні вони для дітей раннього віку (від 0 до 3 років), з чим безпосередньо пов’язане виникнення такого захворювання як водно-нітратна метгемоглобінемія.

Токсична дія нітратів залежить від їх кількості, що потрапила до організму у співвідношенні до ваги, яка у дітей є значно меншою. Як наслідок – розвивається порушення транспортування кисню кров’ю, кров’яні клітини швидше гинуть, що призводить до кисневого голодування тканин, а компенсаторні, адаптаційні функції кровотворної системи дітей розвинені недостатньо.

Важливим є те, що наявність нітратів не змінює органолептичні властивості води (смак, запах, каламутність, прозорість).

Основні причини забруднення води нітратами у джерелах водопостачання:

  •  порушення вимог облаштування та експлуатації джерел децентралізованого водопостачання, а саме: недотримання відстані від джерела водопостачання до вигрібних ям, господарських споруд, гноївок;
  •  внесення в ґрунт азотних мінеральних добрив у надмірних кількостях із порушенням регламентів їх застосування.

З метою профілактики метгемоглобінемії та щоб запобігти отруєнню нітратами, необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

  •  не готуйте дитячі суміші з використанням води, якщо не впевнені в її якості, а використовуйте питну воду якість якої перевірена лабораторією;
  •  дотримуйтесь вимог чинного законодавства при облаштуванні та утриманні приватного колодязя. Адже, якість води в колодязях залежить від місць їх розташування, стану прилеглої території, наявності джерел забруднення, санітарно-технічного стану та здійснення заходів щодо належного їх утримання, своєчасно ремонтуйте та очищуйте колодязі. Двічі на рік, у весняний і осінній періоди, необхідно проводити профілактичну дезінфекцію води у колодязі з наступним лабораторним контролем ефективності проведеного заходу; 
  •  з обережністю застосовуйте в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні та органічні добрива.

Дунаєвецьким відділенням Камянець-Подільського районного відділу Державної установи «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» проводиться вибірковий моніторинговий лабораторний контроль питної води з індивідуальних криниць, які використовуються сім’ями, де проживають діти віком до 3-х років.
Не забувайте, що дослідження питної води на вміст нітратів може вберегти здоров’я ваших дітей.



Читайте також



ВІДБУВСЯ ВИЇЗНИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН 

24.04.2024

Сьогодні, міський голова Веліна ЗАЯЦЬ  здійснила виїзний прийом громадян з особистих питань... 

Детальніше...


ОБ’ЄДНАНІ ДОПОМАГАТИ ІНШИМ

24.04.2024

В громаді продовжує свою роботу волонтерський штаб по підтримці внутрішньо переміщених осіб...

Детальніше...