http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2020/01/28/2020-01-28_5959/images/images-36407.jpg http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2020/01/28/2020-01-28_5959/images/images-39868.jpg http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2020/01/28/2020-01-28_5959/images/images-74497.jpg http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2020/01/28/2020-01-28_5959/images/images-65317.jpg

Оформлення трудових відносин - гідні та безпечні умови праці

28.01.2020

Одним з пріоритетних напрямів Дунаєвецької міської ради є запобігання використанню незадекларованої праці на території ОТГ.

Незадекларована праця - це соціальне явище, яке справляє значний негативний вплив на розвиток економіки країни, життєвий рівень людей

Інспекторами праці Дунаєвецької міської ради спільно з працівниками Дунаєвецької районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості та працівниками Дунаєвецького управління ГУ ДПС у Хмельницькій області на виконання доручення Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука про вжиття заходів щодо детінізації зайнятості у сфері торгівлі товарами та послугами проводиться широка інформаційна та роз’яснювальна робота.

Керівників та працівників суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність у сфері торгівлі, тимчасового розміщення та організації харчування інформують про неприпустимість допуску до роботи працівників без оформлення трудових відносин.

Незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, розвитку професійних навичок, зайнятості, соціального захисту та пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, які повністю забезпечують виконання зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників. Окрім того, незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників.

Незадекларована праця найчастіше проявляється у таких формах:

- економічна діяльність без державної реєстрації;

- наймана праця без оформлення трудових відносин;

- приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

- маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільні відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

Повністю задекларована праця у тому разі, якщо роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну податкову службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе гарантованого державою розміру заробітної плати; виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо; виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю; допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу; соціального страхування.

До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії. Адже тільки легально оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію.

Роботодавець, який не оформляє офіційно працівників, провокує безвідповідальне ставлення їх до роботи, ухиляння від поставлених завдань, неетичну поведінку. Не можна виключати й того, що роботодавець ризикує натрапити на аферистів, внаслідок чого понести фінансові втрати.

Окрім того, за кожного неоформленого працівника законом передбачена штрафна санкція у розмірі 30-ти мінімальних заробітних плат.

Через високий рівень тіньової зайнятості держава втрачає доходи, які можна було б спрямувати на реалізацію програм соціально-економічного розвитку регіонів, підвищення добробуту громадян. Це зумовлює необхідність підвищення податків для підтримки державних витрат і надання соціальних послуг населенню, що, відповідно, є додатковим податковим тягарем для суб’єктів господарювання. Тобто, незадекларована праця створює замкнене коло, коли роботодавець, не оформлюючи легально працівників, намагається ухилитися від податків, але тим самим наражається на додатковий податковий тягар.

Автор:Відділ з питань праці та соціального захисту насел


Читайте також



ОЦІНЕНО ФІНАНСОВУ СПРОМОЖНІСТЬ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД ЗА ПІДСУМКАМИ 2023 РОКУ

24.04.2024

На основі показників виконання місцевих бюджетів за 2023 рік експерти провели оцінку окремих показників фінансової...

Детальніше...


«Основи сім’ї» - добробут та успіх в громаді

24.04.2024

24 квітня на базі Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії відбувся круглий стіл «Впровадження навчальної програми...

Детальніше...