http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2018/01/18/2018-01-18_1612/images/images-82058.jpg http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2018/01/18/2018-01-18_1612/images/images-71250.jpg http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2018/01/18/2018-01-18_1612/images/images-83373.jpg http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2018/01/18/2018-01-18_1612/images/images-3159.jpg http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2018/01/18/2018-01-18_1612/images/images-92956.jpg http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2018/01/18/2018-01-18_1612/images/images-89080.jpg http://dunrada.gov.ua/uploadfile/archive_news/2018/01/18/2018-01-18_1612/images/images-56943.jpg

А ви зробили щеплення від кору?

18.01.2018

Питання досить актуальне наразі, особливо враховуючи той факт, що ця інфекційна хвороба вже забрала п’ять життів українців наприкінці 2017 року і вже встигла «вбити» двох у 2018-му. Про ще одну смерть від кору, цього разу дорослої людини, йдеться в повідомленні прес-служби Міністерства охорони здоров'я України в Facebook. Яка ситуація із цією інфекцією склалася на теренах Дунаєвеччини ми поцікавилися в комунальній установі Дунаєвецької міської ради, Центрі Первинної медико-санітарної допомоги та районній лікарні.

Виявляємо хворобу вчасно

Як поінформувала заступник головного лікаря ЦПМСД Тетяна Ятчук, на щастя по Дунаєвеччині та Хмельниччині загалом, спалахів кору не було зареєстровано. Але все ж поодинокі випадки захворювання є. Основною причина, яка спровокувала спалах кору в Україні, на думку медиків, є низьке охоплення дітей щепленнями, що було пов’язано з недостатністю вакцин та відмовами їх вводити дітям.

- Кір – гостре інфекційне захворювання, котре виникає внаслідок потрапляння вірусу в організм людини, - розповідає дитячий інфекціоніст Дунаєвецької ЦРЛ, Ольга Бриндак. - Сам вірус досить нестійкий в зовнішньому середовищі й може швидко гинути при кімнатній температурі на протязі півгодини. Він може потрапляти в організм через верхні дихальні шляхи, зі слизом, при нежиті та кашлі, чханні, від хворої до здорової людини навіть при відстані десяти метрів. Хвороба супроводжується високою інтоксикацією організму, катаральними явищами, змінами у верхніх дихальних шляхах та висипом. Інкубаційний період кору може тривати до семи днів, далі починають проявлятися його перші симптоми. Батьки дитини спочатку можуть помилково подумати, що в неї почалося гостре респіраторне захворювання, це так званий катаральний період. Він характеризується рясними виділеннями з носа, сухим кашлем, який навіть може нагадувати несправжній круп, що особливо небезпечно для малюків. Після початку проявляння перших симптомів починає підвищуватися температура тіла, до позначки термометра 38 і навіть 40 градусів. Дитина робиться млявою, блідою та сонливою, із вираженими проявами кон’юнктивіту. Через 3-4 дні, температура знижується, організм починає виробляти антитіла і може з’являтися блідо-рожевий висип на обличчі, котрий через кілька днів поширюється по спині, грудях, руках та ногах.

Плями Копліка – перші провісники кору

Ольга Василівна навіть поділилася маленькою «хитрістю», за допомогою котрої можна розпізнати кір до появи шкірного висипу. Це так звані плями Копліка – білувато-сіруваті елементи від 1 до 3 мм в діаметрі, що оточені каймою та розташовані на слизовій оболонці рота навпроти малих корінних зубів, рідше на слизовій губ, яснах, хоча можуть також поширюватися і на інші відділи слизової оболонки рота та на піднебіння.

Як розповіла дитячий інфекціоніст Дунаєвецької ЦРЛ, кір є особливо небезпечним для жінок на першому триместрі вагітності й може призвести навіть до смерті плоду. На більш пізніх строках і матері й дитині інфекція вже не така страшна. Якщо хворіють діти, особливо з ослабленим імунітетом та хронічними захворюваннями, то в такому випадку хвороба проходить важко і супроводжується малоприємними ускладненнями. Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку — енцефаліту, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.

При перших проявах хвороби не потрібно ні в якому разі їхати в лікарню, краще викликати лікаря додому, щоб не наражати на небезпеку здорових людей. Таким чином ми ще й зберігаємо спокій хворого, якому потрібен ліжковий режим. Потрібно провітрювати приміщення, полоскати ніс та горло содовим розчином, відповідно харчуватися та приймати вітамінотерапію.

Лікування? Ні, вакцинація!

Усі діти та дорослі, які не робили щеплення, уже в зоні серйозного ризику. Наразі існує практично стовідсоткова ймовірність захворіти тим дітям та дорослим, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення. І не варто забувати той факт, що в дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.

- Згідно з календарем щеплень першу вакцинацію від кору роблять в 12 місяців, а в 6 років відбувається планова ревакцинація. Ці дві дози забезпечують захист організму від кору практично на все життя, - зазначає завідувач амбулаторії загальної практики-сімейної медицини №1, Марія Медведюк. Вакцина входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи. Вона містять живі, штучно ослаблені віруси цих захворювань. Наразі в Україну для щеплень постачають препарат бельгійського виробництва «Пріорикс». Це безпечна, ефективна та якісна вакцина, котру за кошти державного бюджету закуповує ЮНІСЕФ. Всі щеплення робляться абсолютно безкоштовно.

Як наголосила Марія Максимівна, вакцини є достатньо, тож вона радить не зволікати й звертатися до лікаря, який огляне дитину, поміряє їй температуру, і якщо ніяких перешкод не буде та малюк буде здоровим – обов’язково зробити планове щеплення. Вакцина переноситься організмом добре, єдиним симптомом може бути млявість та незначне підвищення температури.

- Навіть не роздумувала над тим, робити чи не робити щеплення. Як тільки знайшла час – одразу повезла Олічку до лікарні, - чекає на свою чергу під кабінетом профілактичних щеплень Віта Яблонська, мама 6-річної Олі Іващук. – Дитина звісно трохи боїться, але зате будемо впевнені, що кір обійде нас стороною. Медсестрички кажуть, що вранці у них тут справжній ажіотаж, до тридцяти щеплень на день.

Щеплення проти кору в світі проводять понад п'ятдесят років, вакцинація зарекомендувала себе як надійний та ефективний метод боротьби із недугою, тож медики Дунаєвеччини радять не зволікати, та зробити щеплення усім тим, хто з тих чи інших причин не встиг зробити цього раніше. Специфічного лікування від кору немає, але ви можете запобігти захворюванню. Єдиний надійний спосіб захиститися від кору – вакцинація!

 

Автор:Діна КУШНІР


Читайте такожВ бібліотеках громади пройшли заходи до Міжнародного дня рідної мови

21.02.2020

Традиційно 21 лютого, з нагоди Міжнародного дня рідної мови, у бібліотеках громади була проведена низка заходів, щоб ще раз долучитися вустами і серцем до материнської мови, найкращої, найсвятішої, найріднішої...

Детальніше...